www.tmzc.org.pl

Menu główne > Strona główna
niedziela, 23 wrzesień 2018 roku

Borowiacki Portal Agroturystyczny

Fundacja Rozwoju Dzieci

Gminna Biublioteka Publiczna

Gminny Ośrodek Kultury

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gmina Cekcyn

NGO CekcynNet

Witryna Wiejska Internet na Wsi

Iwieckie Centrum Aktywności

Lokalna Organizacja Grantowa

Bank Spółdzielczy w Koronowie sponsor Lokalnej Organizacji Grantowej

Borowiacka Grupa Aikido w Zielonce

 XIV NOCNE MISTERIA NADJEZIORNE W CEKCYNIE - OKNA PEWNEGO ZAUŁKA


„Kiedy idziesz ulicą mijasz oświetlone okna. Cudze okna.
Co w nich widzisz, co chcesz zobaczyć patrząc w cudze okna?

Gdy przemierzam ulicę, przechodzę obok rozświetlonych okien. Okien nieznanych mi ludzi. Można w nich dostrzec ich dom, rzeczywistość, duszę. Tam wewnątrz, za szklanymi wrotami i ażurową mgłą firanek, są ludzie, żywe istoty. Spacerują ulicą, dostrzegam ich szczęście, ból, smutek oraz radość. Ja patrzę na nich, zaś oni nie mają świadomości, iż ktoś na nich patrzy i wkrada się do ich małej, prywatnej rzeczywistości.
Spostrzegam okna, gdzie się na moment zatrzymuję, widząc szczęście i miłość. Tam żyją osoby, które darzą się wielkim uczuciem, którzy otwarcie nawzajem rozmawiają, wspólnie rozwiązują problemy, radują się z sukcesów. Kiedy zatrzymuję się przed taką błogą rzeczywistością, cichną wszelkie wichry moich rozmyślań i na ułamek chwili kłopoty odchodzą w zapomnienie, gdyż wówczas, pomimo dzielących nas szklanych wrót, prawie realnie odczuwam te wszystkie emocje i lawiny uczuć krążących dookoła tych obcych mi ludzi.
Spotykam także okna, gdzie przystaję, lecz bije od nich zimno, rozpacz oraz osamotnienie, pomimo faktu, że za nimi żyje mnóstwo osób. Każde takie okno, roztacza nawet zimną poświatę blasku, powoduje iż we wnętrzu przechodnia pojawia się niewielka bryłka lodu. Okna pozbawione światła, których pochłoniętym szarą codziennością właścicielom, brakuje czasu na rozświetlenie ich.
Ulica, droga, mieszkania, okna, miejsca, dokąd uciekamy, kryjemy się. Idziemy, biegniemy w pośpiechu… nasze okna są odbiciem naszego intymnego świata. Wędrujemy przez ulice i mijamy wzrokiem niezliczoną ilość okien, gdzie usiłujemy znaleźć zagubione emocje. Pragniemy odnaleźć w czyichś, obcych oknach wszystko, czego nie możemy odnaleźć u siebie, w sobie. Różnorakie myśli, refleksje, doświadczenia, które kiedyś zgubiliśmy w pogoni za znacznie "ważniejszymi" sprawami. Taka rzeczywistość bierze od nas wiele, lecz mało ofiaruje w zamian.
Czego poszukujemy u obcych dla nas ludzi? Najbardziej ciepła, życzliwości, uwagi, chwili, którą spędzimy z bliskimi, choćby krótkiej, lecz dodającej otuchy rozmowy, bliskości, możliwości podzielenia się z kimś problemami, a także radościami dnia codziennego, gdyż w naszym prywatnym świecie porozumiewamy się za pomocą karteczek zostawianych na drzwiczkach lodówki…”

Ten refleksyjny tekst stał się inspiracją do opracowania scenariusza tegorocznych Nocnych Misteriów Nadjeziornych w Cekcynie
Motywem wiodącym będzie więc w  tym roku okno – w różnych znaczeniach, symbolice i kontekstach.
Trwają próby a na spektakl zapraszamy w piątek 8 sierpnia 2014r. jak zawsze po zapadnięciu zmroku ok. godz. 21.30 do amfiteatru nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim.2014-07-28